Верховний суд Ізраїлю визнав домашнє насильство підставою для надання дозволу на проживання

verxovnij sud izrad197lyu viznav domashnye nasilstvo pidstavoyu dlya nadannya dozvolu na prozhivannya 682d0a6137931 Верховний суд Ізраїлю визнав домашнє насильство підставою для надання дозволу на проживання

Верховний суд Ізраїлю визнав домашнє насильство підставою для надання дозволу на проживання

20:29, 20 травня 2025

Жінка з Західного берега отримала право жити в Ізраїлі через насильство після смерті її чоловіка-резидента.

Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Верховний суд Ізраїлю задовольнив апеляцію жінки з Західного берега (Юдеї та Самарії), яка пережила роки домашнього насильства, та ухвалив рішення надати їй дозвіл на проживання в Ізраїлі з гуманітарних міркувань. Її чоловік, який мав статус постійного мешканця Ізраїлю, помер у 2019 році. Про це повідомляє Law Library of Congress.
Історія справи
Жінка вийшла заміж у 2001 році та відтоді постійно проживала в Єрусалимі. У подружжя народилися двоє дітей — у 2004 та 2005 роках — які мають статус ізраїльських резидентів. За словами жінки, протягом усього шлюбу вона страждала від домашнього насильства та нехтування з боку чоловіка, який був наркозалежним і мав зв’язки з криміналом.
Попри тривале спільне проживання, чоловік майже не вживав жодних дій для врегулювання її статусу в Ізраїлі. Лише в 2013 році подружжя подало спільну заяву про возз’єднання сім’ї, однак її було відхилено з міркувань безпеки.
Після смерті чоловіка у 2019 році жінка подала запит на отримання дозволу на проживання в Ізраїлі з гуманітарних причин. Однак окружний суд у Єрусалимі відмовив їй. Цю відмову оскаржили у Верховному суді.
Що говорить закон
Відповідно до чинного ізраїльського законодавства, мешканцям Західного берега заборонено отримувати громадянство або посвідку на проживання в Ізраїлі. Проте міністр внутрішніх справ може робити винятки у випадках, коли є особливі гуманітарні обставини, на підставі рекомендації спеціальної комісії. Серед таких обставин — випадки домашнього насильства чи жорстокого поводження з боку чоловіка або батьків.
Закон також прямо зазначає, що сам по собі факт шлюбу з ізраїльським резидентом або наявність спільних дітей не є достатньою підставою для отримання статусу.
Рішення суду
Суддя Дафна Барак-Ерез зазначила, що жінка мала б отримати статус резидентки саме через гуманітарні обставини — вона була жертвою насильства, що унеможливлювало вирішення питання її статусу протягом життя чоловіка.
«Вона скористалась першою можливістю оформити своє перебування в Ізраїлі лише після смерті чоловіка, проживши тут понад 20 років і виховуючи двох дітей-резидентів», — пояснила суддя.
Вона також відхилила доводи, що жінка не довела факту насильства. Суд врахував як її послідовні свідчення, так і звіти соціальних служб Єрусалима, які фіксували випадки домашнього насильства. Один із таких запитів у 2018 році навіть призвів до термінової госпіталізації чоловіка, яка тривала аж до його смерті.
У підсумку Верховний суд задовольнив апеляцію. За відсутності загроз національній безпеці жінка отримає дозвіл на проживання в Ізраїлі відповідно до статті 7(a)(2) закону — за рішенням військового командування регіону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

суд
Верховний Суд
Ізраїль