Данило Гетманцев пропонує обговорити введення обов’язкової купівлі ОВДП для всіх українців

danilo getmancev proponuye obgovoriti vvedennya obovyazkovod197 kupivli ovdp dlya vsix ukrad197nciv 672dc2e159276 Данило Гетманцев пропонує обговорити введення обов’язкової купівлі ОВДП для всіх українців

Данило Гетманцев пропонує обговорити введення обов’язкової купівлі ОВДП для всіх українців

14:45, 7 листопада 2024

Гетманцев підкреслив, що хоча в Україні наразі існує військовий збір, але обов’язкова купівля облігацій може стати додатковим джерелом фінансування для сектору безпеки та оборони.

Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Народний депутат та голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев висловив ідею впровадження обов’язкової системи купівлі військових облігацій українцями. За словами депутата, така ініціатива могла б допомогти у фінансуванні армії та забезпечити стабільність внутрішнього ринку військових облігацій на тлі війни, що триває.
Він навів приклад Ізраїлю, який у 1970-х роках ввів обов’язкову військову позику, де 7% від доходу громадян спрямовувались на придбання військових облігацій.
«Чи може подібна обов’язкова накопичувальна схема запроваджена в Україні (виключно на військовий час і виключно на фінансування сил безпеки і оборони) – питання глибокої політичної, суспільної і професійної дискусії. Так, у нас вже є військовий збір (до речі подібний військовий збір, war levy, був і в Ізраілі). Утім звісно – це різні інструменти фінансування військових зусиль, спільного в яких це хіба що обов’язкова участь у сплаті податку або придбанні облігацій», — зазначив він.
Гетманцев зазначив, що попит на військові облігації зростає, і нагадав про рекордні результати жовтневих аукціонів з розміщення ОВДП, де було залучено 106,9 млрд грн. За його словами, пожвавленню ринку сприяла низка нещодавніх заходів, прийнятих з метою стимулювання участі банків в аукціонах із розміщення ОВДП.
По-перше, збільшено норматив обов’язкових резервів банків на 5 п.п. (за винятком строкових вкладів населення у гривні більше 93 днів).
По-друге, одночасно збільшено пропорції вкладання цих резервів у бенч-марк ОВДП (з 50 до 60%).
По-третє, аби додатково направити вільну ліквідність банків у купівлю ОВДП, знижено ставку за тримісячними ДС-сертифікатами. За оцінками НБУ, це дасть змогу збільшити чистий попит на ОВДП з боку банків на 130 млрд. грн.
На 1 листопада 2024 року портфель ОВДП в обігу становив 1758 млрд. грн. Він був розподілений наступним чином:

Комерційні банки – 46,7%
НБУ – 38,5%
Юрособи – 8,4%
Фізособи – 4,0%
Нерезиденти – 1,3%
Страхові компанії – 1,1%
ОТГ – 0,04%

На думку Гетманцева, Міністерство фінансів та НБУ можуть розробити індивідуальні плани для такої обов’язкової участі, а ініціатива має стосуватися лише воєнного часу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Данило Гетманцев